Porady dla kierowców

zobacz inne tipy
Co zrobić, by nie zasnąć za kierownicą?
  • 30.11.2016

Zmęczenie i senność to najszybsza droga do wypadku na drodze. Najczęstszymi przyczynami ospałości za kółkiem są - brak snu, praca w nocy, wzmożony wysiłek fizyczny, alkohol czy leki o działaniu uspokajającym. Badania wykazują, że istnieją także inne okoliczności sprzyjające senności za kierownicą. Poznaj je, aby w porę się przed nimi ustrzec.

Badania mówią, że najbardziej narażeni na zaśnięcie za kierownicą są mężczyźni do 26 roku życia, a także pracownicy pracujący w trybie zmianowym, osoby z zaburzeniami snu lub cierpiące na permanentny braku snu. Znaczenie ma także dieta. Ciężkostrawne posiłki wzmagają poczucie zmęczenia, dlatego warto sięgać po lekkostrawne posiłki. Warto również wiedzieć, że poziom naszej energii jest uzależniony również od pory dnia. Szczyty energetyczne przypadają na godzinę 9.00 i 21.00, a w pełni sił fizycznych jesteśmy o godzinie 11.00 i 19.00. Z kolei najmniej wydajni jesteśmy pomiędzy 2.00 a 6.00 oraz 14.00 i 17.00. Wówczas wzrasta wypadkowość na drogach.

Co może pomóc w sytuacji, gdy poczuliśmy senność będąc w trasie?

  • 15-minutowa drzemka - może ona przełożyć się na gotowość do nawet 2-godzinnej jazdy;
  • 5-minutowa przerwa na ćwiczenia - np. na siłowni Truckers Life. Taka przerwa działa tak samo jak wypicie 1 filiżanki kawy. Jeśli nie masz pod ręką siłowni, poćwicz przed samochodem. Zrób 20 przysiadów i 20 pompek. Poprawisz krążenie i dotlenisz mózg.
  • Wypicie kawy - 2 filiżanki mogą pokonać senność na czas od pół do jednej godziny. Gdy wypijesz napój pobudzający po południu, może on poprawić Twoją sprawność psychomotoryczną nawet na 90 minut. Jeśli jednak pijesz go późno w nocy, czas jego działania skraca się do pół godziny. Kofeina działa najskuteczniej po około 30 minutach, dlatego nie pij kawy w pośpiechu.
  • Obniżenie temperatury o kilka stopni - zmiana temperatury w samochodzie orzeźwia na około 5-10 minut.
  • Słuchanie głośnej muzyki - ten sposób może poprawić Twoją wydajność na ok. 7 minut.

zobacz inne tipy